Грип та ГРВІ: міфи і реальність

Грип та ГРВІ: міфи і реальність

Чому знову про грип

Щорічно доводиться нагадувати, що захворюваність на різноманітні ГРВІ, включаючи грип, у нашій північній півкулі сягає піку, як правило, в лютому. Але на дворі вже зима, і починати потрібно вже зараз. Вже активувалися рідненькі фуфломіциновиробники, а народ б’ється в істериці від новин про черговий летальний випадок у немовляти або бабусі, намагаючись усілякими способами уникнути інфекції.

  • Звідси питання: чи є сенс у таких спробах? Чи потрібно надягати маски, ізолювати всіх сопливих, мазати ніс оксоліновою маззю та їсти часник?
  • Відповідь: Сенсу немає.
  • Пояснення: Не будемо розповідати, чому хірургічні маски не рятують від розповсюдження вірусів, а спробуємо пояснити, чому взагалі не варто витрачати час і емоції на подібні заходи.

Як передається вірус грипу

Віруси, про які йдеться, є дуже заразними, оскільки передаються повітряно-крапельним шляхом (рідше — контактно, за принципом: торкнувся засопливленої хворим дверної ручки — засунув палець в ніс). Інфікована людина стає заразною десь за добу до появи перших симптомів грипу і залишається заразною 5-7 днів. Вірус грипу при цьому виділяється в навколишнє повітря в радіусі не менше 10 метрів від хворого з нормальним диханням (щоб заразити інших, голосно чхати не обов’язково).

Віруси ГРВІ ігнорують усі карантини і бар’єри

У випадку з ГРВІ йдеться про інфекції, які не можна попередити карантином або бар’єром (презервативи, медичні рукавички тощо), оскільки з хворим ми дихаємо одним повітрям. Звідси зрозуміло, чому епідемії ГРВІ поширюються по всьому світу за декілька днів, рідше — тижнів.

Важливо розуміти: якщо ви в принципі не повністю ізольовані від цивілізації, ваші слизові оболонки рано чи пізно неминуче зіштовхнуться з циркулюючими епідемічними штамами. Ізолюватися від людей можна, але це лише відтягне зустріч з вірусом. Інакше кажучи, думка про те, що ГРВІ можна не “підчепити”, якщо не контактувати з вірусом, абсурдна.

Отже, з вірусом ви зустрінетеся в будь-якому випадку, а от чи розвинеться у вас захворювання і наскільки будуть виражені симптоми, залежить від вашого організму, точніше від того, як спрацюють специфічні і неспецифічні ланки його імунітету.

Простіше кажучи, з вірусами контактують майже всі, а хворіють не всі

Лікарю, ми усі помремо?

Почнімо з того, що не існує вірусів ГРВІ і грипу, до яких чутливі всі люди. Стійка (імунна) до певного вірусу людина не захворіє, скільки б вірусів вона не вдихала. Якщо ви пам’ятаєте хоча б шкільний урок з реплікації вірусів, то розумієте, що процес проникнення вірусного генетичного матеріалу в клітину, внутрішньоклітинна збірка ДНК/РНК і білків капсиду, а також вихід зібраних вірусних копій з клітини — процеси, пов’язані з взаємодією з різноманітними білками хазяїна (рецептори, ферменти тощо). Одним вірусам ці ваші білки підходять, іншим — ні.

Якщо вірус не здатний до реплікації у вашому дихальному епітелії, значить, ви генетично не чутливі до цього вірусу, оскільки всі білки ваших клітин збираються по коду вашої ДНК, тобто за вашими генами. Саме через відсутність білків, необхідних для відтворення вірусів, в клітинах хазяїна близько 1% африканців не здатні захворіти на ВІЛ і більше ніж у половини людей не розвинеться грип того чи іншого підтипу.

Курці застуджуються частіше і мають важчий перебіг хвороби

Усі захисні ланки, що створюються анатомічними, фізіологічними, клітинними і молекулярними факторами, що є природними складовими нашого організму, утворюють неспецифічний імунітет. Окрім такої вродженої стійкості, можуть спрацьовувати і інші ланки неспецифічних імунних сил. Наприклад, стан ваших слизових оболонок, що частково зумовлено генетично, частково — внаслідок способу життя. Так, курці застуджуються частіше і мають важчий перебіг хвороби. До неспецифічних імунних механізмів належать і багато клітинних (фагоцити) і гуморальних (інтерферони) факторів, якість роботи яких знову ж зумовлена генетично, але залежить і від різноманітних зовнішніх впливів.

Респіраторним інфекціям протистоїть специфічний імунітет, головною зброєю якого є антитіла, що виробляються клітинами крові (лімфоцитами). Антитіла вузько специфічні і спрацьовують тільки на певні білкові структури (антигени) вірусів. Тому антитіла, які спрацьовують на грип Н3N2, ніяк не допомагають від аденовірусної інфекції і навіть від інших підтипів того ж грипу А.
Важливо враховувати, що ці унікальні противірусні антитіла з’являються в нашому організмі тільки після того, як цей вірус в організм потрапить, тобто після перенесеної інфекції. Природу можливо обдурити і ввести вірусний антиген у формі вакцини, і для багатьох інфекцій це працює на “відмінно”.

Проте у випадку з грипами справа ускладнюється тим, що грипи швидко мутують, з’являються нові штами, проти яких вакцинні антитіла можуть не спрацювати або спрацювати не так надійно, як хотілося б. Більше того, протигрипозні антитіла, вироблені в організмі на вакцину, працюють дуже недовго (6-8 місяців в середньому), після чого їх титр падає нижче захисного. Після перенесеного “живого” грипу Т-клітинний імунітет зберігається на довгі роки, практично довічно, як до перенесено штаму, так і до похідних у межах підтипу.

Діти хворіють частіше, а дорослі рідше

Стає зрозуміло, чому діти хворіють частіше, а дорослі рідше: у дорослих спрацьовують накопичені антитіла після перенесених хвороб. Багато батьків, не розуміючи цього, панікують, намагаються ізолювати дітей, не водять їх до дитячих садочків, навчають вдома. Така тактика безперспективна.

В нормі дошкільнята застуджуються 4-6 разів на рік, і чим молодша дитина, тим яскравіше виражені температурні реакції. І нічого неправильного в цьому немає. Деякі діти хворіють по 10-12 разів на рік, і це теж не повинно бути приводом для паніки. Дитина просто зобов’язана перехворіти і напрацювати імунітет. Батьки ж повинні забезпечити якнайшвидше одужання, щоб не виникало ускладнень з тривалими наслідками. І тут допомагає лікар, а не ізоляція від однолітків!

Дітей, що часто і тривало хворіють, слід щеплювати від грипу ( а до 2 років — усіх дітей) і інших інших респіраторних інфекцій, включаючи пневмокок чи гемофільну інфекцію, які можуть вилитися у пневмонію у ослабленому вірусами організмі.

Як же лікувати грип та застуду

На багатьох солідних інтернет-ресурсах можна зустріти рекомендації мити руки, носити маски і ватно-марлеві пов’язки і т.п., однак слід розуміти, що під час епідемій такі рекомендації спрямовані передусім на ліквідацію паніки (психологічні заходи), і частково бар’єрні способи і карантин дозволять розтягнути епідемію в часі, так що “виходить із ладу” не весь колектив відразу, а один за одним, що дозволяє підтримувати навчальний чи виробничий процес з меншими втратами. От і все.
Бесполезные препараты
Під час профілактики ГРВІ потрібно

  • ігнорувати так звані індуктори інтерферону,
  • обминати імуностимулятори й імуномодулятори (Віферон, Інгавірин, Аміксин, Кагоцел, Деринат, Ізопринозин, Пентоксіл і т.п.),
  • викинути гомеопатичні препарати (Оциллококцинум, Анаферон і т.п.),
  • заховати подалі псевдопротивовірусні засоби (Арбідол).

Абсолютно неефективно закрапувати в ніс інтерферон і його препарати (Грипферон), не допоможуть і травки-муравки (часник, лимон, ехінацея і т.п.).

Споживання фуфломіцинів призводить до збагачення чиновників і шахраїв

Споживання фуфломіцинів призводить до збагачення чиновників і шахраїв і їхньої протидії розвитку науки та доказової медицини, до більшого числа ускладнень внаслідок неефективного лікування респіраторних інфекцій за рекомендаціями злочинної реклами!
На більшу довіру заслуговують в якості імунопрофілактики бактеріальні лізати (Бронховакс, Бронхомунал, Імудон, ІРС19, Рибомуніл) для дітей, що часто хворіють, але застосовувати їх слід тільки за призначенням лікаря!

Висновок

Профілактика ГРВІ зводиться до:

  1. здорового способу життя, спрямованого на зміцнення неспецифічних ланок імунітету: здорове харчування, рухомий спосіб життя, загартовування, відсутність шкідливих звичок — все це не діє тут і зараз, а працює на перспективу;
  2. вакцинації.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *